ČÍM PODPOŘIT ZDRAVÝ VÝVOJ DĚTSKÝCH NOHOU A ČEMU SE NAOPAK VYHNOUT?
1. část
Co mohou rodiče udělat pro zdravý vývoj dětských nohou?
- Dát dítěti čas a prostor
Miminko by si ke všem pohybovým dovednostem, jako je sed, stoj a chůze, mělo dojít samo ve chvíli, kdy je na ně připravené. Snahou urychlit vývoj dítěti nepomůžete, spíše naopak. Ideální je, pokud může být dítě co nejčastěji na pevné podložce a třeba i nahé. Dobře tak cítí a vnímá celé své tělo a neomezuje ho oblečení.
- Hrát si nožkama dítěte
V prvním roce věku si dítě, mimo jiné, vytváří představu o svém těle. A nohy jsou od pusinky a rukou, kterými dítě nejvíce poznává svět přece jen trochu daleko. Dětem proto můžete nohy připomínat třeba tím, že jim je promasírujete a promnete (lechtání není vhodné), nebo také tím, že jim je budete nabízet a ukazovat. Skvělé jsou třeba říkanky o nožičkách doprovázené jejich pohybem.
- Oblékat dostatečně volné oblečení
Je vhodné hlídat, aby oblečení nebránilo pohybu dítěte. U miminek kontrolovat, aby chodidla měla dostatek prostoru v dupačkách nebo ponožkách a aby ponožky netlačily nad kotníky. U starších dětí se pak vyvarovat těsných kalhot, například džínů, které sice vypadají fešácky, ale omezují pohyb jak v kyčlích, tak v kolenou.
- Neobouvat do kočárku nechodícím dětem boty
Byť mnohé značky prodávají trendy boty již pro kojence v kočárku, dětským nohám jejich obouvání rozhodně neprospívá. Takové botky omezují pohyb chodidel, často utlačují prstíky a vzhledem k tomu, že jsou pro malé nožičky často masivní a těžké, znesnadňují pohyb celé dolní končetiny. Pokud potřebujete děti v kočárku chránit před chladem, je vhodné využít fusak, deku nebo nějaké návleky (z softshellu, fleecu apod.).
Pomůcky, které podporují rozvoj dětských nohou
Vhodné jsou všechny pomůcky, díky kterým děťátko zapojí svaly trupu a také ty, které umožní dětem chodit po pestrých površích.
- Dřevěné houpačky (montessori houpačky)
Výborná pomůcka pro děti, které ještě nechodí. Primárně je určena k houpání, čímž dítě posiluje trupové svaly. Pokud ji ale otočíte, vytvoříte dítěti most, které bude velmi rádo podlézat. A lezení po čtyřech je skvělé nejen pro vývoj nohou.
- Trojúhelník Piklerové
Jde o dřevěné žebřiny ve tvaru písmene A, případně i jiných tvarů. Lezením přes tuto domácí prolézačku si děťátko nejen posiluje svaly trupu i nohou, ale také i chodidla (když musí bosá chodidla pracovat a udržet se na žebřinách). Dítě si navíc trénuje koordinaci a bezpečně testuje hranice svých možností.
Trojúhelník lze doplnit také hladkou deskou, která slouží jako skluzavka, popřípadě deskou s lezeckými chyty nebo jinými výstupky, po kterých dítě může šplhat nahoru.
- Ortopedické koberečky a jiné senzomotorické podlahy
Nejznámější a nejvíce variabilní jsou plastové 3D puzzle, které imitují různé povrchy, a nejen dětským nohám nabízejí pestrost, které jinak doma nedosáhnete. Nohy se chůzí na nich prokrvují, zapojují se i ty nejdrobnější svaly a musí pracovat také svaly trupu.
Další možností jsou tzv. kořenové koberce, které nabízejí menší pestrost povrchů pro nohy, ale zase lépe působí v interiéru. Senzomotorické koberečky lze vyrobit také doma tak, že upevníte rozličné předměty a materiály na podložku a dítě po ní necháte ťapat.