NEJEN O PRVNÍCH DĚTSKÝCH BOTIČKÁCH
V ordinaci i mezi přáteli se s otázkou na dětské boty setkávám velmi často. Pokusím se vám tedy přiblížit, jak uvažuji nad dětským obouváním.
Budu zde psát o zdravých dětských nohách, kterých je valná většina. Pokud má dítě jakýkoli problém, je třeba obouvání posuzovat individuálně na základě vyšetření nejen nohou, ale i celého pohybového aparátu a pohybových stereotypů.
Kdy obouvat první botičky?
Dokud dítě leze, staví se u nábytku, obchází kolem něj nebo udělá pár krůčků doma, jsou boty spíše na obtíž. Při lezení po čtyřech a často i při hře v sedu na patách překážejí a dítě musí měnit své pohybové stereotypy. Například tak, že začne vytáčet špičky.
První boty je tedy vhodné pořizovat až ve chvíli, kdy dítě jistě a stabilně samostatně chodí ve volném prostoru. V tu dobu se již také umí zastavit, otočit nebo třeba přejít do dřepu. Od prvních krůčků to obvykle trvá ještě jeden až dva měsíce.
Co by měly dětské boty splňovat?
Nejprve bychom se měli zamyslet nad tím, co od dětských bot vlastně očekáváme. Dle mého názoru mají boty nohu především chránit před špínou, poraněním, zimou nebo třeba rozpáleným asfaltem. Podle toho je vhodné vybírat i první botičky. Čeho je dobré si u nich všímat?
- Boty by měly mít správný tvar a neomezovat práci prstů. Mnoho botiček má kulatou špičku, která neposkytuje dostatečný prostor pro palec.
- Botička by měla na noze dobře sedět nejen na délku a šířku, ale také přes nárt, v oblasti paty a kolem kotníku. Pokud pata v botě dobře nesedí, může dítě šmajdat.
- Noha by měla hýbat botou, ne bota nohou.Proto by dětské botičky měly být lehké a ohebné.
- Pro nohy je přínosné, když mohou vnímat povrch, po kterém kráčíme. To jim umožní tenká podrážka.
- Botičky by neměly mít podpatek nebo drop (pata je výš než špička). I lehké nadzvednutí paty mění těžiště dítěte.
- Stélka v botičce má být rovná, bez tvarování klenby. Klenba se formuje, mimo jiné, prací svalů a pokud nohu pasivně vypodložíme, svaly nebudou nuceny tolik pracovat. To může paradoxně negativně ovlivnit vývoj klenby.
- U zdravých nohou je vhodné, když může docházet k volnému pohybu v kotníku, při kterém opět pracují svaly a noha tím sílí. Pevný opatek může pomoci navést nohu do správného postavení, ale není ideální ho obouvat preventivně.
- Dětské boty by měly být ideálně z přírodních materiálů, aby nohy mohly dýchat.
Jako první obutí jsou vhodné především kožené nebo látkové capáčky správného tvaru. To znamená, že nemají kulatou špičku. Také to dobře rozlišíte podle toho, že bezpečně podle tvaru poznáte pravý capáček od levého.
A když budete vybírat botičky pro své dítko, vždy ho v nich nechte při zkoušení pořádně projít. Čím menší bude rozdíl mezi chůzí naboso a v botičkách, tím lépe. Když bude dítě v botách chodit jako robůtek, poohlédněte se po jiných.