VÝVOJ DĚTSKÉ NOHY A CHŮZE
Většina dětí začíná chodit mezi 12. a 18. měsícem. To také bývá doba, kdy si rodiče začínají všímat dětských nožiček, zejména pak jejich tvaru a postavení. Než ale dítě udělá první krůčky, projde od narození bouřlivým vývojem. A tímto vývojem prochází také jeho nožky.
- Novorozenec
Novorozené miminko předvádí mnoho rozmanitých pohybů nožek, byť to zatím není pohyb cílený a je vázaný na pohyby celého těla. Děťátko nožkami kope a k tomu se přidává i pohyb chodidel.
- Miminko ve třech měsících
Změnu můžeme vidět kolem třetího měsíce, kdy už děťátko umí stabilně udržet trup v jedné pozici a hýbat jen nožkami. Děti v tomto věku drží nohy nad podložkou, a v kyčelních, kolenních i hlezenních kloubech vidíme přibližně pravé úhly. Chodidla jsou v takovém držení natočena lehce k sobě a prstíky jsou mírně pokrčené (nohy vytvářejí tzv. mističky). Už ve třetím měsíci může tedy dětská noha vypadat, jako by měla klenbu.
- Miminko do půl roku věku
Děťátko ve věku od tří měsíců do půl roku věku si začíná hrát s hračkami. Noha se v tomto období, stejně jako ruka, rozvíjí především jako úchopový orgán. Když děťátko chytá hračku rukama, můžeme snahu o úchop pozorovat také na chodidlech. Už tato hra je počátkem vývoje nožních kleneb. Dítě se také začíná o své nožky stále více zajímat, sleduje je, osahává a spojuje si chodidla.
Vývoj dětské nohy ve druhém půlroce věku (až do samostatné chůze)
Ve druhé polovině prvního roku děťátka je, nejen pro vývoj nohy, velmi důležité lezení po čtyřech. Právě lezní má významný vliv na postavení celých dolních končetin i na formování nožní klenby. Proto i v našich hrách pozici na čtyřech tak rádi využíváme ????.
Při správném nastavení nohou při lezení je pata v prodloužení lýtka (neuhýbá nikam do strany), noha je položena na nártu a prsty opět tvoří tzv. mističku. Od nártu se děťátko neodráží, ale táhne ho po podložce pohybem celé dolní končetiny.
Další novou dovedností tohoto období je vytahování se do stoje u nábytku. Je to vlastně poprvé, kdy se děťátko staví na svá chodidla. Vytažení většinou začíná nakročením jedné nohy a zprvu mu vydatně pomáhá také opření o ruce. Prvnímu stoji u nábytku odpouštíme drobné nedostatky, ale je vhodné sledovat, zda jsou celé dolní končetiny v ose (kotníky a kolena nepadají dovnitř, čéšky „nešilhají“ k sobě). V počátcích stoje dětské nohy vypadají jako ploché a je to tak správně! Jsou totiž vystlány tukovými polštářky, které zatím nedokonale odpružené noze slouží jako tlumiče a chrání ji.
- Když dítě získá dostatečnou jistotu ve stoji u nábytku, odváží se pustit jednou rukou
O chvíli později udělá své první kroky stranou kolem nábytku, kdy už je stoj plně držen dolními končetinami a horní končetiny fungují jen jako jištění. Při obcházení dochází k přenášení váhy z vnitřní hrany chodidla na zevní. To napomáhá k vytváření podélné klenby nohy a k posílení svalů kolem kotníku.
První kroky ve volném prostoru přicházejí obvykle mezi 12. a 18. měsícem věku. Jako každou nově získanou dovednost bude dítě chůzi nadšeně trénovat a objevovat nové možnosti. Tím bude postupně docházet k posilování svalů nohou i trupu a celé tělo, včetně nohou, se bude zpevňovat a získávat lepší rovnováhu.