Sedmero - JAK PŘIVÉST DĚTI K POHYBU
1) JDĚTE DÍTĚTI PŘÍKLADEM
Najděte takovou sportovní aktivitu, která bude bavit i vás. Příklady táhnou. Takže pokud ze sportování uděláte pohodovou rodinnou aktivitu, která bude vás i děti bavit, máte vyhráno.
2) KAŽDÝ POHYB SE POČÍTÁ
Zařaďte pohyb do běžných aktivit všedních dnů. Do školy odveďte děti pěšky nebo třeba jeďte na koloběžce a místo výtahu použijte schody. Pokud potřebujete dítě motivovat, zkuste si zasoutěžit, kdo bude nahoře na schodech první.
3) SNAŽTE SE O PESTROST
Procházky, běh, jízda na kole a na lyžích, plavání, kolektivní sporty, ale třeba i zvládnutí kotrmelce jsou dovednosti, které by si mělo vyzkoušet dítě dříve než půjde do školy. Tedy pokud je to v možnostech rodičů.
4) HRAJTE SI V PŘÍRODĚ
Pohyb na čerstvém vzduchu je prostě skvělý. A nemusí to být hned velké sportovní výkony. Příroda je ideální rozmanité prostředí pro rozvoj dětí. V lese mohou děti házet šiškou, balancovat na kládě nebo stavět domečky z kůry. Na zahradě lze k tréninku rovnováhy využít třeba chůzi po zahradní hadici.
5) NA DĚTI NETLAČTE
Pokud dítě do nějaké činnosti nemá chuť (a není to pokaždé), nenuťte ho a snažte se vymyslet alternativu, která by mohla dítě zaujmout. Je dobré myslet i na to, že ne vždy má každý svůj den. To platí i pro děti.
6) DĚTI POZITIVNĚ MOTIVUJTE
A neznamená to, aby za každý dřep dostaly pytlík bonbonů :-). Někdy jdou děti sportovat s nadšením, jindy potřebují povzbudit. Dejte jim najevo, že oceňujete nejen jejich úspěchy, ale také snahu.
7) NESROVNÁVEJTE DĚTI S JINÝMI
Každé dítě má talent na něco jiného a nejlépe uděláte, když to budete respektovat.