VÝBĚR POHYBOVÝCH KROUŽKŮ PRO DĚTI

Nastal začátek školního roku a s ním i výběr kroužků. My se nyní zaměříme na pohybové a sportovní kroužky. Co je důležité při jejich výběru zvážit?

Radost z pohybu

První, na co je vhodné myslet je to, aby pohyb dítě bavil. Je důležité, aby z pohybu mělo radost, protože právě díky radosti si dítě i do budoucna vytváří pozitivní vztah k pohybu. Zvažte, jestli je pro vaše dítě vhodnější dynamický sport, při kterém sa pořádně vyřádí, nebo naopak, zda je pro něho lepší něco klidnějšího, kde nepotřebuje tolik soutěžit. 

Sporty vhodné pro zdravý dětský vývoj

Pokud chceme, aby se díky sportu dítě zdravě vyvíjelo, je ideální, když se při pohybu dítě rozvíjí co nejvíce symetricky (nejen pravou a levou stranu, ale také horní a spodní část těla). Mezi takové sporty patří například všeobecná atletická příprava, judo, lezení na stěně, jóga pro děti nebo tanečky.

Jestliže se rozhodnete pro sport, při kterém se dítě hýbe asymetricky (tenis, hokej, fotbal, florbal, míčové hry…), je důležité myslet na kompenzační cvičení, aby se na pohybovém aparátu nevytvářela asymetrie. Vhodné je také s dítětem chodit na preventivní prohlídky k dětskému fyzioterapeutovi, který vývoj průběžně kontroluje. 

Hypermobilní děti

Pokud má vaše dítě volné klouby a už jste někdy slyšeli, že je hypermobilní nebo hypotonní, pečlivě zvažte jaký sport zvolíte. Pro takové děti nejsou vhodné sporty, které se dělají v maximálních rozsazích kloubů (například gymnastika a balet). Raději zvolte sport při kterém se dítě více zpevní, například lezení na stěně, plavání nebo atletiku. 

Rodiče jsou pro dítě vzorem

Mějte na paměti, že vy jste pro dítě největší vzor a pozitivní vztah k pohybu si vytváří, když vidí, že pohyb milujete i vy. Dělejte s dětmi sporty které máte rádi a společně si ten čas užijte. 

Nepřetěžovat

I když se děti jeví, že mají spoustu energie, nepřetěžujte je. Mnoho kroužků a aktivit najednou nezaručí lepší vývoj. Zabezpečte jim pestrý rozvoj, nabízejte možnosti si různé sporty vyzkoušet, ale není potřeba dělat tři a více kroužků najednou. Děti jsou pak přetížené a chybí jim koncentrace. Nechte je někdy se jen tak nudit, a za chvíli uvidíte jak dokáže nuda v dětech rozproudit kreativitu.