9 Aktivit s kaštany pro děti

1) Kaštanová masáž nožiček

Dětské, ale i dospělé nohy jistě ocení masáž, která je krásně prokrví a probudí. Většinu času jsou nohy zavřené v botách nebo ponožkách a pohybují se na rovných podlahách, kde se jim nedostává dostatku stimulů. A když nějaká část těla nemusí pracovat, velmi rychle leniví. Nenechte tedy nohy svých dětí ani ty vaše zahálet. Stačí vyrazit na kaštany :).

Co budete potřebovat?

 • Dostatek kaštanů,
 • plech na pečení nebo krabici, do které kaštany nasypete.

Postup

Postup je jednoduchý, kaštany nasypete do krabice nebo na plech a necháte děti a jejich nožky, ať si s novým terénem poradí. A věřte, že si možná poradí lépe než ty vaše? Tak co, zkusíte to? Jen opatrně na uklouznutí.

kastan_4

2) Zvířátka z kaštanů

Kdo by neznal stará dobrá zvířátka z kaštanů. Pojďte tedy zapojit fantazii, procvičit prsty a vytvořit si vlastní farmu nebo ZOO.

Co budete potřebovat?

 • kaštany v různých velikostech
 • další přírodniny
 • párátka nebo špejle
 • vývrtku, malý šroubovák nebo nůžky
 • modelínu
 • fixy (my použili ty na malování na kamínky, ale lze třeba i bíla lihovka)

Postup

Proděravění kaštanů bude pravděpodobně vaše práce. Už tříleté děti mohou ale zkoušet do připravených otvorů zasunovat párátka nebo špejle a případně na ně nasazovat další kaštany. Pokud byste se chtěli vyhnout vrtání dírek do kaštanů, můžete na spojování použít třeba modelínu. Ne každá bohužel dobře drží, ale děti to fakt baví. Pro dozdobení můžete použít také například žaludy, šípky, slupky z kaštanů, malé lístečky a další přírodniny, které vám při sbírání kaštanů cvrnknou do nosu. My domalovávali bílou fixou. Hezkou zábavu :).

kastan_3kastan_3b

3) Malování na kaštany

Tentokrát zase něco na procvičení jemné motoriky a koncentrace. Malování na kaštany je velmi jednoduché, přes to je to pro děti jiné než kreslení na papír. Při kreslení na nerovný a malý povrch se děti musí pekelně soustředit.

Co budete potřebovat?

 • kaštany
 • fixy (například bílou lihovku)

Postup

Malujeme a malujeme, kreativitě se meze nekladou. Pokud byste chtěli malované kaštánky ještě nějak využít, můžete zkusit následující.

Posbírejte nebo vytvořte lístečky nebo další přírodniny a udělejte si z malovaných kaštanů podzimní dekoraci.

Nakreslete si na kaštany, co vás nebo děti zrovna napadne (zvířátka, postavičky, strom, domeček…), nasypejte kaštany do pytlíčku, pak je postupně vytahujte a s dětmi podle obrázků vymýšlejte příběh. Budeme rádi, když se s námi podělíte o příběhy, které jste stvořili :).

kastan_2akastan_2b

4) Počítání a třídění kaštanů

Co využít kaštany také k trénování kognitivních (tzv. poznávacích) funkcí? Díky kognitivním funkcím člověk poznává svět, přemýšlí, učí se, pamatuje si a může zvládat rozličné úkoly. Zkrátka zkuste procvičit dětské hlavičky.

Co budete potřebovat?

 • dostatečné množství kaštanů
 • fixy na kaštany (např. bílé lihové)
 • papír
 • pastelky nebo fixy

5) Aktivita s kaštany s nejmenšími dětmi

S nejmenšími dětmi zvládnete třídění kaštanů. Na několik kaštanů nakreslete jednoduché obrázky, které vás napadnou (například na tři kaštany sluníčko, na další tři domeček a na jiné tři kytičku). Na papíře namalujte tři „kolonky“, kde budou stejné symboly jako na kaštanech. A pak už nechte děti, ať kaštánky roztřídí do příslušných kolonek.

6) Aktivita s kaštany se staršími dětmi

Se staršími dětmi můžete procvičit počítání. Papír rozdělíte na kolonky, do kterých napíšete číslo, eventuálně pro lepší názornost nakreslíte třeba příslušný počet puntíků. Děti budou do kolonek doplňovat kaštany tak, aby jejich počet odpovídal uvedené hodnotě. Pokud byste počítání chtěli dětem zjednodušit, můžete do kolonek nakreslit kolečka, kam pak budou děti umísťovat kaštánky.

7) Přemýšlecí aktivity s kaštany pro děti

Poslední „přemýšlecí“ aktivitou mohou být oblíbené piškvorky. Na kaštany nakreslete kolečka a křížky, na papír si nakreslete hrací pole a až se domluvíte, kdo bude mít kolečka a kdo křížky, můžete začít hrát :).

kastan_1

Básničky s kaštánky

Znáte nějakou básničku o kaštanech? My jsme neznali, ale pátrali jsme, až jsme našli.

Kaštan

Spadl kaštan do travičky,
uhodil se do hlavičky.
plakal, plakal, chudák malý,
že ho děti pošlapaly.

(zdroj http://www.msmlazice.cz/tridy/trida.php?b=cervena)

Kaštan

Shoď mi kaštan, kaštane,
vždyť se ti nic nestane,
když mi jeden kaštan shodíš,
jenom trochu hlavou hodíš.

(zdroj https://www.promaminky.cz/rikadla-a-basnicky/rocni-obdobi-5/kastan-7638)

8) Kaštanová schovka

Poslední a bonusová aktivita, u nás aktuálně jedna z nejoblíbenějších. Vyberte kreslený kaštánek, který se dětem nejvíc líbí, pošlete děti za dveře a kaštan někde v místnosti schovejte. Uvidíte, že se zabaví nejen děti, ale i vy! Také si můžete vyměnit role a děti nechat schovávat kaštan. Umí být velmi kreativní :).

9) A jako bonus jedna hádanka. Uhádnete?

Zelený, pichlavý ježeček, ukrývá malý dáreček, který má hnědý obleček. Co to je?

(Alena Drozdová, zdroj https://mozkolam.cz/slovni-hlavolamy/hadanky/podzimni-hadanky-pro-deti-i/)

www.pohybovka.cz