Nesprávné držení těla - děti a mobilní telefon

Pozorujete, že je Vaše dítě nervózní, když je mimo dosah telefonu, jestliže jedete pryč na víkend a zapomnělo si nabíječku nebo nechce někam jet jen proto, že tam není signál? Možná máte co do činění s počínající závislostí. Nicméně časté používání mobilních zařízení neovlivňuje jen naši mysl, ale také tělo. A u dětí to platí dvojnásob!

Mobilní technologie mohou být dobrým sluhou, ale jsou špatným pánem. Pokud se v rozumné míře využívají k rozvoji dětských schopností, mohou být užitečné. Pokud ale slouží k vyplnění většiny volného času, je to opravdu problém z hlediska nevhodného držení těla.

Přetížení palců ruky

Nejen páteř a ramena trpí častým používáním mobilních telefonů. Pokud děti nedají mobil z ruky, mohou si stěžovat také na bolesti palce ruky. Opět jde o to, že pohyb palcem po obrazovce se opakuje velmi často a svaly palce mohou být přetěžovány. Každý kloub, který je namáhán opakovaným a neideálním pohybem, může začít po nějaké době bolet. V extrémním případě může takové přetížení vést například až k zánětu šlach.

Pohybový aparát velmi často vysílá signály, kterými upozorňuje na to, že určitou činností trpí. Pokud je ale dítě zabrané do hry, seriálu nebo dopisováním si s kamarády, bude tyto signály přehlížet.

Jak zamezit vadnému držení těla u dětí s telefonem?

  • Pokud již dítě s moderními technologiemi čas tráví, mělo by si dělat přestávky a tento pro pohybový aparát pasivní čas vykompenzovat pohybem. Nejlépe na čerstvém vzduchu.
  • Vhodné je také často změnit polohu. Variantou může být třeba pozice, kdy dítě leží na břiše a je opřené o předloktí. Díky tomu se dostane páteř do jiné než shrbené polohy.
  • Jestliže je to možné, může dítě zkusit držet mobil pokaždé v jiné ruce.
  • Je dobré dítě naučit jednoduché protahovací cviky, aby se mohlo třeba i v průběhu „práce“ na mobilu či tabletu samo protáhnout. Ideálně by si dítě mělo protáhnout záda, kyčle, krk, ramena i zápěstí.

Ale první a nejefektivnější rada :)... zkusit čas u dětí strávený s mobilem, tabletem nebo jiným zařízením omezit na minimum.

Článek zpracovala #fyziozuzka, Mgr. Zuzka Rybová, @fyzio_detem

www.pohybovka.cz