DĚTI A MOBILNÍ TELEFON

DĚTI A MOBILNÍ TELEFON

Pozorujete, že je Vaše dítě nervózní, když je mimo dosah telefonu, jestliže jedete pryč na víkend a zapomnělo si nabíječku nebo nechce někam jet jen proto, že tam není signál? Možná máte co do činění s počínající závislostí. Nicméně časté používání mobilních zařízení neovlivňuje jen naši mysl, ale také tělo. A u dětí to platí dvojnásob!

Mobilní technologie mohou být dobrým sluhou, ale jsou špatným pánem. Pokud se v rozumné míře využívají k rozvoji dětských schopností, mohou být užitečné. Pokud ale slouží k vyplnění většiny volného času, je to opravdu problém.

Držení těla

A7R00664 (kopie)

Když děti sedí a hrají si na mobilním telefonu nebo koukají na film na tabletu, většinou rychle sklouznou k pohodlnému „chabému“ držení těla se zakulacenými zády. Aby byl sed pro jejich pohybový aparát co nejméně zatěžující, je důležité, aby byla napřímená páteř. Pokud je dítě hodně shrbené ovlivňuje to dokonce i jeho dýchání.

Lidské tělo je chytré a nenamáhá se zbytečnou prací. Pokud se mu tedy nedaří dobře dýchat hrudníkem za pomoci dechových svalů (zejména bránice), najde si jednodušší způsob, jak potřebný pohyb vykonat. V případě dýchání dojde k zapojení pomocných dechových svalů, zejména svalů šíjových. Ty na takovou, a hlavně dlouhodobou, práci nejsou stavěné, a tudíž dochází k jejich přetěžování. To se následně může projevit nejen bolestí páteře (nejčastěji krční), ale také třeba bolestmi hlavy.

Držení hlavy

přetížení_hlavy_u_dětí

Samotné držení hlavy je při používání mobilních telefonů nebo tabletů velmi důležité. Hlava je v poměru ke krku, který ji drží, poměrně těžká a pokud je skloněná k nějakému zařízení, tato zátěž na krční páteř ještě několikanásobně roste. Svaly krku a ramen se musejí vyrovnávat s velkými nároky, které na ně tato pozice klade a v důsledku toho se mohou vyskytovat blokády krční páteře, bolesti hlavy nebo šíje a potíže se mohou následně prohlubovat.

Druhým problémem je předsun hlavy, což znamená, že brada dítěte je vysunuta dopředu. Pokud má dítě shrbená záda, musí zvednout hlavu a vysunout bradu vpřed, aby vidělo vodorovně. Když by mělo krk i hlavu v prodloužení páteře, dívalo by se do země. Opět tím dochází k přetěžování svalů krku, šíje i hrudníku a

Přetížení palců ruky

Nejen páteř a ramena trpí častým používáním mobilních telefonů. Pokud děti nedají mobil z ruky, mohou si stěžovat také na bolesti palce ruky. Opět jde o to, že pohyb palcem po obrazovce se opakuje velmi často a svaly palce mohou být přetěžovány. Každý kloub, který je namáhán opakovaným a neideálním pohybem, může začít po nějaké době bolet. V extrémním případě může takové přetížení vést například až k zánětu šlach.

Pohybový aparát velmi často vysílá signály, kterými upozorňuje na to, že určitou činností trpí. Pokud je ale dítě zabrané do hry, seriálu nebo dopisováním si s kamarády, bude tyto signály přehlížet.

A co tedy s tím?

První a nejefektivnější rada :) . Zkusit čas strávený s mobilem, tabletem nebo jiným zařízením omezit na minimum.

Pokud již dítě s moderními technologiemi čas tráví, mělo by si dělat přestávky a tento pro pohybový aparát pasivní čas vykompenzovat pohybem. Nejlépe na čerstvém vzduchu.

Vhodné je také často změnit polohu. Variantou může být třeba pozice, kdy dítě leží na břiše a je opřené o předloktí. Díky tomu se dostane páteř do jiné než shrbené polohy.

Jestliže je to možné, může dítě zkusit držet mobil pokaždé v jiné ruce.

Je dobré dítě naučit jednoduché protahovací cviky, aby se mohlo třeba i v průběhu „práce“ na mobilu či tabletu samo protáhnout. Ideálně by si dítě mělo protáhnout záda, kyčle, krk, ramena i zápěstí.