Správné nastavení pracovního prostoru (Mgr. Eliška Mirská)

DSC_9800-3 Velký

Eliško, co tě na ergonomii zaujalo, proč ses rozhodla věnovat právě jí?

Ergonomie si mě našla tak trošku sama, protože ve fyzioterapeutické ordinaci jsem čím dál častěji vysvětlovala pacientům, jak by měli správně sedět. V dnešní době, kdy člověk tráví v sedě několik hodin denně, je správné sezení hodně důležité pro jeho pohybový aparát. Především u chronických bolestí je úprava pohybových stereotypů (stání, sezení apod.) velmi důležitou součástí fyzioterapie. Často jsem pacientům říkala, ať mi ukáží, jak sedí, ať mi řeknou, jak vysokou mají židli nebo jak vysoký mají stůl. Snažila jsem se co nejlépe si představit jejich pracovní místo a přijít na to, co by se tam dalo změnit, aby to jejich tělu pomohlo. A tak mě napadlo, že by bylo skvělé jejich pracovní místo vidět a mít možnost to s nimi řešit přímo na jejich pracovním místě. Takhle vznikl nápad udělat kurzy sezení přímo ve firmách, abych já měla možnost vidět prostředí, kde pracují, upravit ho, ukázat vhodné cvičení a vysvětlit, jak může správný sed vypadat.

Proč je správné nastavení pracovního nebo studijního prostoru tak důležité?

Ve chvíli, kdy se člověk snaží sedět ve vzpřímené pozici, tak je důležité mít správně nastavené pracovní prostředí. To znamená židli, stůl, monitor, klávesnici a myš. Protože ve chvíli, kdy tohle není ideálně nastavené, tak vás to nemotivuje sedět rovně. Když budete pracovat na notebooku, kde je obrazovka velmi nízko, budete sklánět hlavu a celá páteř bude ohnutá. A to není úplně správná pozice, protože v ní dochází k větší zátěži na páteř, vazy a fascie než ve vzpřímené pozici.

S čím se nejčastěji setkáváš, že lidé nedělají ideálně?

Nejčastěji se lidé opírají o opěradlo. Ale sed je poměrně aktivní záležitost. Je potřeba, aby vám pracovaly i břišní svaly. Pokud se budete snažit udržet páteř napřímenou, tak musí pracovat svaly trupu. Páteř by měla být ve dvojitém esovitém zakřivení. Ve chvíli, kdy se lidi opřou o opěradlo židle, protože mají pocit, že tak je to správně, tak už velmi často jsou v záklonu a nastavení těla není ideální. Střed zvukovodu, střed ramenního kloubu a střed kyčelního kloubu by měli být nad sebou. Pokud páteř není hezky napřímená, tak dochází k přetěžování vazů, fascií, plotének a kloubů.

DSC_1724 Velký

Liší se nastavení pracovního/studijního prostoru, kdy se pracuje na počítači a když se píše nebo kreslí ručně?

Dneska už většina lidí využívá k práci moderní technologie, takže se snažíme dostat obrazovku do výše očí. Já až tak často neřeším klienty, co hodně píšou nebo kreslí. U nich samozřejmě odpadne nastavení správné výšky monitoru, nastavení klávesnice a myši. Ale stále je dobré dbát na to, aby byla správná výška stolu, aby u něj člověk mohl sedět vzpřímeně. Pokud budete mít papír položený na vodorovném stole, tak se budete dívat dolů, tím se budete vlastně trochu sklánět a celkově pak máte výrazně větší tendenci se hrbit. Tady bych doporučila zařadit nějaké kompenzační cvičení. Případně můžete vyzkoušet, jestli by vám vyhovovalo třeba celou pracovní desku naklopit.

Co říkáš na využívání labilních ploch (velký míč, balanční čočka) na sezení?

Labilní plochy jsou určitě super. Je to totiž další varianta sedu. Lidské tělo není úplně stavěné na statickou zátěž. My jsme stvořeni k pohybu a toho se nám dneska nedostává. Takže ve chvíli, kdy děláme práci, která vyžaduje delší sezení, tak je dobré způsob sedu měnit. Já učím dva takové základní typy sedu. Jeden aktivní vepředu na židli a druhý s oporou rozhraní pánve páteře, aby byla pánev dobře nastavená. Zakřivení páteře totiž reaguje na naklopení pánve. Mezi tyto varianty sedu je vhodné vložit i třeba nějakou balanční plochu, ať už je to čočka nebo míč. Nebo někdo má třeba i flexibilní sedák židle. A ideální je během dne zařadit i stání, pokud máte výškově nastavitelný stůl až do stoje. Je super, že dneska už jsou tyto stoly cenově dostupnější.

Je nějaká pomůcka, kterou pro správné sezení doporučuješ?

Já s klienty zkouším více pomůcek, aby věděli, co jim vyhovuje a co ne. Ale pomůcka, kterou doporučuji prakticky každému je obyčejný overball. Takový, ne zcela nafouknutý míček o průměru zhruba 20 cm. Overball je vhodné si vložit za záda, na rozhraní pánve a bederní páteře. Lze využít i třeba pěnový váleček za záda nebo smotaný ručník, ale ten overball mi přijde nejpraktičtější.

DSC_1975 Velký

Máš tip na to, jak si uzpůsobit pracovní prostředí tak, aby nás co nejméně lákalo k prokrastinaci? Nebo naopak, aby třeba u dětí co nejvíce podporovalo soustředění?

Tohle není úplně moje parketa. Myslím si, že by to byl dotaz především na psychology, kouče či podobné profese. Ale na podporu soustředění mě vyhovuje mít stůl uklizený, aby na něm nebylo spousty věcí, které mi odvádí myšlenky někam jinam. Aby se mi tam vešlo to, co potřebuju k práci a soustředění, v mém případě třeba čaj. A pak se snažím neotvírat sociální sítě a jiné zábavné kanály, kde člověk může strávit nekonečno času.

Kdybys měla vybrat jednu nejdůležitější věc, na které závisí správná ergonomie při práci u stolu, jaká by to byla?

Správně vysoký stůl. Úplně nejdůležitější je to, aby páteř byla napřímená. K tomu, aby mohla být napřímená, potřebujeme mít správně nastavenou pánev, což znamená mít přiměřeně vysokou židli. Ale pokud budeme mít nízký stůl, tak stejně budeme mít tendenci se hrbit. Při výběru nábytku bych dala pozor především na výšku desky pracovního stolu. To mi přijde, že je často náročné, protože spoustu stolů se vyrábí nízkých, obzvláště pro lidi, kteří mají vyšší postavu. 

Za rozhovor děkujeme Mgr. Elišce Mirské, www.eliskamirska.cz

www.pohybovka.cz