Jak má vypadat správný dětský sed na zemi?

JAK MÁ VYPADAT SPRÁVNÝ DĚTSKÝ SED NA ZEMI?

Člověk v dnešní době prosedí mnoho hodin denně a bohužel to platí i u dětí. Není to kritika, jen konstatování faktu. A také u sedu platí, že zvyk je železná košile. Proto je dobré myslet na to, že stereotypy, které se dítě v raném věku naučí, bude používat celý život. Jak by tedy měl dětský sed vypadat, aby to pohybovému aparátu škodilo co nejméně?

dětský sed

Velmi důležité pro správný sed je, aby si dítě v kojeneckém věku sedlo samo bez pasivního posazování do sedátek, sportovních kočárků nebo třeba za pomoci obkládání polštáři. Většina dětí si samostatně sedne mezi sedmým a jedenáctým měsícem věku. Díky tomu si uvolní ručky, kterými se doposud opíralo, a může je obě využít pro hru. K tomu, aby si děťátko samo sedlo potřebuje mít již dostatečně posílené trupové svaly, dobrou orientaci v prostoru a natrénovanou rovnováhu. Pokud si děťátko jako kojenec projde správně motorickým vývojem a rodiče vyčkají, až si samo sedne, má nejlepší podmínky pro to, aby i v budoucnu sedělo správně.

Jak vypadá správný sed?

  • Nohy dítěte jsou před tělem. Mohou být volně natažené, pokrčené v kolenou nebo třeba v tureckém sedu.
  • Záda dítěte jsou napřímená. Nebo je minimálně napřímit umí. Pokud si dítě vsedě hraje s hračkou na zemi, může záda ohnout.
  • Hlava není „schovaná“ mezi rameny.
  • Krk je napřímený a brada je lehce zasunuta dozadu.

O tom, jak má vypadat sed na židli, si povíme někdy příště.