Jak naučit děti smrkat?

Děti a smrkání aneb hygiena dýchacích cest

Možná jste otevřeli článek, protože si říkáte, co má smrkání společného s fyzioterapií nebo cvičením. A ono překvapivě docela dost a to hned ze dvou důvodů.

  • Prvním je to, že fyzioterapie intenzivně pracuje s dechem. Určitě jste již slyšeli, jak důležité je správně dýchat a natož ještě u cvičení. Každá překážka v dýchacích cestách znamená, že nádech i výdech musí překonávat větší odpor, což vede ke zvýšené námaze.
  • Druhým důvodem je to, že hygiena nosu a čistící funkce jeho sliznice může mít vliv na vznik a průběh respiračních onemocnění. A také na rozvoj komplikací při rýmě, jako jsou třeba záněty dutin a středního ucha.

Rýma může vznikat z různých důvodů, nejčastěji se však u dětí vyskytuje jako součást respiračních infektu nebo jako projev alergie. Nosní sliznice je silně prokrvená a dokáže zachytávat částice ze vzduchu, který dýcháme. Pokud dojde k oslabení imunity, může pomnožení těchto částic způsobit zánět nosní sliznice, která se následně překrví a oteče. Velmi často pak dochází i ke zvýšené produkci hlenu. Když není hlen efektivně odstraňován, může stékat do krku (a dráždit ke kašli), dutin a uší a tam následně vyvolávat záněty.

Takže už víme, proč je důležité udržovat dýchací cesty průchodné a v co nejlepší kondici.

Smrkání u dětí

Jak naučit děti smrkat?

  • U nejmenších dětí je při rýmě důležité pravidelné odsávání hlenů a zvlhčování nosní sliznice například mořskou vodou nebo Vincentkou. Tím se udržuje sliznice vlhká, což je pro její funkci důležité a také se lépe rozpouštějí hleny.
  • Co nejdříve se snažte naučit své děti smrkat. Říká se, že děti jsou schopné smrkat v podobnou dobu, kdy se zvládnou naučit chodit na nočník. Takže rozhodně ve věku kolem 1,5 roku až dvou let, můžete s dětmi smrkání trénovat.
  • Jako se vším u dětí je ideální trénovat nové dovednosti formou hry a zároveň jim jít příkladem. Smrkejte tedy před dětmi a vysvětlujte, proč to děláte. Stačí třeba říct, že se smrkáním čistí nosánek. I malé děti často potřebují vědět, z jakého důvodu se určité činnosti mají dělat.
  • Také je dobré s nácvikem smrkání nečekat až do chvíle, kdy dítě onemocní. S nemocným rozmrzelým dítětem toho moc nenatrénujete. Když je dítě odpočaté a v dobré náladě, jistě bude nácvik efektivnější.

6 rad a tipů, co pomáhá ke správnému smrkání:

  1. Nejprve je důležité dítě naučit vyfukovat ústy. Tady máte nepřeberné množství možností, jaké pomůcky využít. Můžete s dětmi sfukovat svíčku, foukat do bublifuku, píšťalky nebo flétny nebo tvořit za pomocí foukacích fixů. Také je možné sfukovat odněkud papírový kapesník nebo třeba peříčko.
  2. U starších dětí, kde nehrozí, že vdechnou vodu můžete zkoušet bublat brčkem do sklenice s vodou nebo zapojit jejich soutěživost a zahrát si „foukaný fotbal“, při kterém se snažíte dostat malou polystyrenovou kuličku do branky. Tyto kuličky lze zakoupit ve výtvarných potřebách nebo v květinářství.
  3. Výbornou pomůckou je i tzv. Magic ball, který se skládá z tyčky, do které se fouká, z košíčku, který je na konci tyčky a také balónku, který se vloží do tohoto košíčku.
  4. Foukáním do tyčky se začne míček v košíčku vznášet. Díky tomu děti krásně vidí, jak prudce a silně vydechují a jak dlouho výdech udrží.
  5. Pokud dítě zvládne vyfukování ústy, začněte s tréninkem vyfukování nosem. Zprvu, aby dítě pochopilo princip foukání nosem se zavřenými ústy, můžeme trénovat vyfukování oběma nosními dírkami. Pro správnou techniku smrkání je ale důležité, vyprazdňovat každou nosní dírku zvlášť. Díky tomu se vytvoří dostatečně efektivní proud vydechovaného vzduchu. Snažte se tedy co nejdříve přejít k foukání nosem tak, že si jednu nosní dírku při vyfukování zacpe.
  6. Při foukání nosem dítě nevytvoří tak velký proud, jako při vyfukování ústy. Proto jsou jako pomůcky ideální lehké materiály, jako je papírový kapesník nebo peříčko. Pokud už dítě vyfukuje dobře, můžete zkusit i „foukaný fotbal“ nosem. Jen si připravte dostatek kapesníků i ve chvíli, kdy hráči nemají rýmu :-). Další variantou na to, aby dítě vidělo jak vydechuje nosem je snažit se zamlžit výdechem malé zrcátko.

Nezapomeňte, že pokud hleny stékají do krku, mělo by je dítě umět také vyplivnout. To je navíc potřeba i každý den při čištění zubů, takže směle do tréninku!

www.pohybovka.cz