Jak mají děti správně sedět na židli?

Děti od té doby, co nastoupí do školy, prosedí mnoho času. Stejně tak většina nás dospělých. Dlouhodobé sezení i v té nejlepší pozici je pro tělo náročné.

Sezení na židli a vliv na pohybový aparát

Kromě vlivu na pohybový aparát, který můžeme alespoň do určité míry ovlivnit, nevhodné sezení mění také naše dýchání, zpomaluje práci střev (a způsobovat tak nepříjemné zácpy), omezuje cirkulaci krve a lymfy (což může vést například k otokům nohou). Sezení bychom tedy měli co nejčastěji kompenzovat pohybem a pokud to lze, polohy během dne střídat. Nicméně sezení se nevyhne nikdo z nás, a proto se pojďme společně naučit, jak sedět, tak abychom co nejvíce eliminovali negativní důsledky statického zatížení těla.

spravny_sed_na_zidli_deti

Postavení chodidel u sedu

Začneme od nohou, které by měly být stabilně a pohodlně celou plochou chodidel opřené o zem, případně o podnožku u rostoucích dětských židlí. Některé děti mohou rušit židle na kolečkách. Popojíždějí sem a tam, čím se snižuje jejich koncentrace na psaní, kreslení nebo učení.

Kolena jsou nepatrně níž než kyčle a navzájem se sebe nedotýkají (jsou přibližně nad chodidly). Také bychom měli hlídat, aby hrana sedáku netlačila do podkolenních jamek, ale aby mezi ní a podkolenními jamkami byl volný prostor.

Při sezení by měly být zatíženy sedací hrboly. Pokud budeme sedět příliš vpředu, bude nás to nutit do prohnutí v bederní páteři. Jestliže pánev bude naopak zatížena až v oblasti kostrče, bude dolní část zad vyhrbena.

Postavení pánve a páteře při sezení

Na postavení pánve a bederní páteře záleží nastavení ostatních částí páteře. Když bude nastavení kvalitní, bude snadné udržet napřímená záda. Pokud ne, nikdy nedosáhneme vhodné pozice hrudní a krční páteře. Páteř by tedy měla být co nejvíce napřímená, jako by se temeno hlavy chtělo dotknout stropu. Celý trup je lehce nakloněn ke stolu a pokud pracujeme rukama (ať už na PC nebo něco kreslíme), neopíráme se o zádovou opěrku.

spravny_sed_na_zidli_deti_3

Postavení ramen u sedu

Ramena by měla být stažena od uší a doširoka rozevřena. Pracovní stůl by měl být v takové výšce, aby pokrčené lokty svíraly úhel přibližně 90°, případně mohou být pár centimetrů pod deskou stolu. Pozice ramen je velmi důležitá pro kvalitní jemnou motoriku (kreslení, psaní atd.). Pro snížení zátěže ramen a krční páteře je vhodné, když jde deska stolu naklápět.

spravny_sed_na_zidli_deti_2

Pozice hlavy u sedu

Hlava by měla být držena vzpřímeně, s bradou lehce zasunutou a směřující do jamky mezi klíčními kostmi.

Určitě platí, že co se v mládí naučíš, v sedavém zaměstnání jako když najdeš!

www.pohybovka.cz