Výběr školní aktovky z pohledu fyzio

Blíží se nový školní rok a s ním také nakupování školních potřeb. Nejvyšší položkou ve školní výbavě bývá batoh nebo aktovka. Čeho si při jejich výběru všímat, aby dětská záda netrpěla?

Aktovka nebo batoh by měly odpovídat konstituci dítěte

Drobnější děti potřebují i menší a lehčí aktovku (batoh). Vršek aktovky by neměl být výš než ramena, její dolní část by měla být opřena v oblasti křížové kosti (v linii boků). Pokud je aktovka příliš malá a není opřena o křížovou kost, je většina váhy nesena pouze na ramenou. Zároveň by aktovka neměla výrazně přesahovat šířku ramen, v žádném případě ale nesmí omezovat pohyb paží při chůzi!  Správně padnoucí aktovka co nejvíce kopíruje linii zad a příliš od nich neodstává (do prostoru mezi zády dítěte a aktovkou by se nám neměla vejít ruka).

Důležitý je nastavitelný zádový systém

Páteř i svalový systém malých školáků se stále vyvíjí, a proto od zádového systému vyžadujeme co nejrovnoměrnější rozložení hmotnosti aktovky a jejího obsahu. Tomu pomáhají také bederní a hrudní popruhy. Poté je vhodné přemýšlet i nad plněním aktovky, aby nebyla jedna strana těžší než druhá (například tím, že do boční postranní kapsy dáme láhev s pitím).

Ramenům uleví dostatečně široké ramenní popruhy

Popruhy aktovky by měly být široké alespoň 4 centimetry a měly by být dostatečně polstrované. Zároveň je vhodné si všímat toho, zda se ramenní popruhy nedotýkají krku.

Konstrukce aktovky by měla být pevná a lehká

Aktovka musí udržet váhu učebnic, pití a svačinek, a zároveň by měla být co nejlehčí, aby dítě nenosilo příliš velkou váhu. U menších školáků doporučuji aktovku o maximální hmotnosti 1 kilogram. Státní zdravotní ústav uvádí jako maximální doporučenou hmotnost naplněné aktovky 15 % hmotnosti dítěte.

Konstrukce by měla udržet stabilní tvar aktovky, tomu pomáhá také její pevné dno. Pevné dno zajistí, že aktovka po položení na zem bude stát a nebude se bortit (a to ani po otevření klopy).

Snadnou manipulaci s aktovkou ocení dítě každý den

Snadné otevírání a příjemné členění vnitřní části pomůže s každodenní obsluhou aktovky. Díky vnitřnímu rozdělení na přihrádky, lze nejtěžší učebnice nosit co nejblíže zádové části. Tím se snižuje páka na dětská záda. Důležité také je, aby šly dobře a snadno nastavit ramenní popruhy. Ty se totiž nepřenastavují jen když dítě vyroste, ale velmi často také podle toho, kolik má na sobě vrstev oblečení. Proto by manipulaci s nimi mělo zvládnout i samo dítě.

Bezpečnost zvyšují reflexní prvky

Reflexní prvky by měly být rozmístěny po celé aktovce tak, aby bylo dítě dobře viditelné ze všech stran. to znamená, že bychom měli reflexní prvky najít na přední části batohu, na jeho bocích, ale také na popruzích.

A nezapomeňte, že dítě ke zdravému vývoji potřebuje nejen správnou aktovku či batoh, ale hlavně dostatek pestrého pohybu!

www.pohybovka.cz