Příčiny "W" sedu a překážkového sedu

Sed je jedním z vrcholů psychomotorického vývoje a pokud vývoj neprobíhal ideálně, často se to právě na sedu projeví. Děti by v žádném případě neměly být posazované dřív, než se samy bez pomoci posadí. V sociální bublině dětských fyzioterapeutů máme pocit, že to již všichni rodiče vědí, protože se na nevhodnost předčasného posazování často upozorňuje. Nicméně v praxi vidíme, že opak je pravdou.

Příčiny "W" sedu

A právě předčasné posazování nebo neideální psychomotorický vývoj mohou být také příčinou W sedu, kdy dítě sedí mezi patami (v horším případě má ještě chodidla vytočena ven) a při pohledu shora tento sed připomíná písmeno „W“. W sed je pro dítě jednodušší, protože si jím vytvoří větší opěrnou bázi, která může kompenzovat horší stabilitu a oslabení trupového svalstva (v sedu mezi patami nemusí trupové svaly tolik pracovat). V některých případech se může W sed vyskytovat také třeba u vrozených vad kyčelních kloubů, u dětí se sníženým svalovým napětím nebo při nedostatečné kvalitě vaziva se zvýšeným rozsahem v kloubech (tzv. hypermobilitě).

W_sed

Ptáte se, proč sed mezi patami vadí, když je v něm dítě spokojené? Hlavním důvodem je to, že kyčelní klouby, kolenní klouby i kotníky jsou nepřirozeně vychýleny z osy. Kyčelní klouby jsou ve velké vnitřní rotaci, která ke správnému formování kyčlí opravdu nepomáhá. Z praxe máme vypozorováno, že děti, které často sedávaly ve W sedu, mají později problémy s plochýma nohama, vbočenými kotníky nebo „X“ postavením kolen. Jak jsem již zmiňovala na začátku, W sed často vzniká v důsledku svalové nerovnováhy. Jestliže je W sed převažujícím způsobem sedu, tato nerovnováha se ještě zhoršuje, protože dítě dostatečně netrénuje stabilitu. Proto může mít W sed vliv na celé dolní končetiny, svaly v oblasti pánve i trupu a také na páteř.

Pokud vás teď napadá, jestli musíte běžet k fyzioterapeutovi, když si Vaše dítě občas sedne do W sedu, tak Vás uklidním. Nemusíte. Téměř každé dítě si tak občas sedne. Problém nastává ve chvíli, kdy dítě sed mezi patami volí jako první sed, pokud jiný sed vůbec nepoužívá nebo když W sed výrazně převažuje nad jinými způsoby sezení (například v něm tráví více jak polovinu času sezení). Více informací najdete v článku: W sed - nejčastější dotazy.

Je překážkový sed vhodnější?

překážkový_sed

Je to jednoduché. Jestliže se podíváme na to, jak překážkový sed vypadá, vidíme vlastně poloviční W sed, kdy jedna noha je před tělem, ale druhá je opět ve velké vnitřní rotaci v kyčelním kloubu.

Ve chvíli, kdy dítě střídá jen W sed s překážkovým sedem, zaslouží si to konzultaci u dětského fyzioterapeuta. Stejně tak, pokud dítě sedí v překážkovém sedu vždy jen na jednu a tu samou stranu.

V obou případech platí, že raději jednou zkontrolovat „zbytečně“ než později řešit následky. A samozřejmě, čím dříve se případné nedostatky začnou řešit, tím lépe! Více inforamací najdete v článku: Vývoj sedu u dětí.

Jak zamezit W sedu a překážkovému sedu

  • Zaměřte se na to, jestli Vaše dítě zvládá sedět ve volném sedu. To je sed, kdy jsou obě nohy před tělem a páteř je napřímena.
  • Pokud W sed výrazně nepřevažuje, zkuste dítě jen upozorňovat na vhodnější pozici. Většina dětí se poměrně brzy, například při pokynu „srovnej si nožky“, naučí sama posadit do vhodnějšího sedu.
  • Motivujte děti do hry ve volném sedu. Možný je i sed na patách (zadeček nesedí mezi patami, ale na nich).
  • Jestliže opravování ani motivování nepomáhá, navštivte odborníka (ideálně dětského rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta), který Vaše dítě vyšetří, aby se odhalila příčina a navrhne cílené cvičení.

A jak má vypadat správný sed? Přečtěte si tento článek o správném dětském sedu na zemi.

 

Článek zpracovala #fyziozuzka, Mgr. Zuzka Rybová, @fyzio_detem